نقاشی پتینه چیست؟

نقاشی پتینه چیست؟

نقاشی پتینه چیست؟

پتينه و تاريخچه آن

پتینه نامی است که بر روی حالت سبز رنگ خوردگی، کهنگی و زنگ زدگی بر روی فلز مس یا سایر فلزات، چوب و یا سنگ می گذارند. پتینه کاری را می توان یکی از تکنیک های نقاشی دانست. هنری که حالت های کهنگی و خوردگی را به کمک رنگ های متنوع و تکنیک های خاص بر روی اشیاء مختلف شبیه سازی و خلق می کند. استفاده از تکنیک پتینه کاری جلوه ی بصری بسیار زیادی دارد و اغلب توجه همه را به خود جلب می کند.

پتینه یک اصطلاح ایتالیایی است که به صورت آزادانه به زبان های دیگر قرض داده شده است. و به عنوان مثال معادل فرانسوی آن پتینه و معادل انگلیسی آن دوباره همان پتینه می باشد. و در تاریخچه پتینه استفاده از این کلمه به قرن هفدهم میلادی باز می‌گردد. البته معنای واقعی آن در اصل به تاثیرات مرور زمان برروی آثار هنری اطلاق می‌گردد. از جمله مجسمه‌های برنزی و تابلوهای نقاشی و هر آنچه که توسط رنگ تزیین شده  ودراثر مرورزمان خوردگی و پوسته‌پوسته شدن وهمچنین ظهور رنگ سبز کپکی یا همان سبز پاتین دارای نمایی کهنه شده‌است.

نقاشی پتینه/نقاشی دیواری

تاریخچه پتینه :

تاریخچه پتینه مربوط به دوران باستان است.
پتینه در نقاشی های به جای مانده در غارها و اماکن مصر باستان به صورتی بسیار ابتدایی وجود داشته است.پتینه پیش از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می گرفته که طریقه کار با تکنیک های امروزی متفاوت بوده است.

در سال 1920 میلادی، پتینه به صورت رشته ای حرفه ای معرفی شد و در دهه 1980 تحول گسترده ای در این هنر به وجود آمد و به محبوبیت بی نظیری دست یافت.
امروزه هنر پتینه بیش از پیش در رشته های مختلف از جمله طراحی داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

نقاشی پتینه/نقاشی دیواری

انواع پتینه ها

پتینه ها انواع مختلفی دارند مثل پتینه ترک، پتینه سفال که به منظور درست کردن تابلو استفاده می شود.

به طور کلی به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • پتینه های کلاسیک
  • انتیک کاری
  • مدرن
  • پلاستر و برجسته
  • کهنه کاری
  • و از نظر سطحی شامل شیشه، سفال، دیوار، فلز، چوب و مجسمه و غیره می شود.

نقاشی پتینه/نقاشی دیواری

کاربرد پتینه در چه رشته هایی است ؟

پتینه در هنرهای دکوراسیون، مجسمه سازی، رنگ آمیزی، طراحی مبلمان و موارد بسیاری به خوبی توانسته راه پیدا کند و علاقه مندان زیادی را نیز به دست آورد.
علت علاقه وافر به پتینه زیبایی توام با هزینه مقرون به صرفه است.
اجرای پتینه بر روی ستون ساده گچی، می تواند تداعی زیبایی سنگ مرمر را با هزینه ای متعادل ایجاد کند.

تکنیک هایی از پتینه

پتینه با استفاده از تکنیک هایی خاص، نمایی شبیه به مرمر، چوب، سنگ و فلز را با ترکیب رنگی بر روی سطح نهایی ایجاد کرده و اشیا را به طرز زیبایی نمایان می کند.
ماندگاری پتینه در حدی است که می تواند سال ها بدون کوچکترین ایرادی ثابت و تمیز باقی بماند.
انواع مجسمه های پتینه کاری شده گواهی است بر این مدعا که همگان از آن با خبرند.

در واقع هنر پتینه یا پتینه‌کاری، هنری با اصالت ایتالیایی و به معنای به‌کارگیری روش‌هایی برای کهنه کردن اجسام، اشیا هنری و سطوح مختلف است. در پتینه‌کاری به کمک رنگ‌های پوشاننده، تیره کننده، روشن کننده، مات کننده و متریال‌های دیگر به اشیا و سطوح، حالتی کهنه و آنتیک داده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهپروژه هاتماس با مافروشگاه