نقاشیخط

نقاشیخط

نقاشیخط

نقاشیخط چیست؟

نقاشیخط شیوه‌ای است در نقاشی مدرن و خوشنویسی معاصر ایرانی که به تدریج در دهه سی و چهل خورشیدی توسط برخی از خوشنویسان و نقاشان ایرانی شکل گرفت و تاکنون به حیات خود در عرصه هنر معاصر ادامه داده و در بسیاری از کشورهای منطقه نیز پیروانی یافته‌است.

;jhd,k v,cfid

نقاشیخط به معنای ساده آن، ترکیبی از خوشنویسی و نقاشی است و شیوه ای است که مخاطب را با تلفیقی از هنر مدرن و سنتی در دنیای امروز آشنا می کند و هنرمند را در عرصه وسیعی از نوگرایی قرار می‌دهد تا بتواند با تکنیک‌های خلاقانه‌ای که در این مسیر تجربه می‌کند به نو آوری و شکل‌گیری این شیوه بپردازد و حتی این شیوه را با رعایت فرم و مفهوم عینی با سبک‌های انتزاعی سوق دهد.

نقاشیخط در واقع آرایش حروف و کلمات در قالب یک طرح نقاشی است که در ذهن خوشنویس نقش می بندد.

نقاشیخط حرف (ن) با زمینه کوفی

تاریخچه نقاشی خط در ایران

اطلاعات دقیقی نسبت به پایه گذار این سبک هنری ایرانی وجود ندارد اما اکثر افراد محمد احصایی را بنیان گذار آن می‌دانند. او ابتدا یک خوشنویس حاذق بود که از حروف برای نمایش احساسات استفاده می‌نمود.اما شروع این هنر را از لحاظ زمانی با اطمینان می‌توان به دوره قاجاریه نسبت داد.

به عنوان پیشرو های این عرصه هنری می‌توان به فرامرز پیلارام و رضا مافی بعد از محمد احصایی اشاره کرد که باعث پیشرفت این هنر در سطوح بین المللی شدند. تا همین امروز نیز هنرمندان این عرصه دنبال یک زبان بین المللی برای هنرنمایی در این سبک هستند. برخی افراد نیز پایه گذار اصلی خطنقاشی را رضا مافی می‌دانند که نخستین بار ان را به صورت مدرن بنیان گذاری کرد.یکی از دلایل اهمیت این سبک، به جز زیبایی منحصر به فردش این است که ابداع و استفاده از آن در زمان خود یک نوع از سنت شکنی محسوب می‌شد.

عنصر خط به طور کلی برای بیان عواطف به ساده ترین شکل ممکن استفاده می‌شد. یکی از ویژگی های خط خوب این بود که قابل خواندن باشد و در کمترین زمان ممکن بتواند منظور خود را به مخاطب القا کند و در وهله ممکن زیبایی آن بیان می‌شد. اما در خطنقاشی، مهم ترین نکته در مورد خط زیبا دیده شدن آن است که هنرمندان این زمینه با تلفیق عناصر بصری مختلف مانند رنگ ها باعث ایجاد یک نوع از نوآوری همراه به دفرمه کردن خطوط به وجود می‌آورند.

نقاشیخط فرم نستعلیق

خوشنویسی، که یک هنر سنتی محسوب می‌شود، در قالب خطنقاشی به شیوه های مدرن و همراه با دخالت قوه خلاقیت هنرمند به نمایش گذاشته می‌شود و می‌توان گفت که فرای چارچوب و قالب دیده می‌شود.

البته، سیاه مشق پیش از خطنقاشی اهمیت انتقال متن را از بین برده بود، اما امروزه یکی از زیر مجموعه های نقاشی خط محسوب می‌شود و به طور کلیمی‌توان گفت که سایر اشکال خط نقاشی که سابقه کم تری نسبت به خط نقاشی در ایران و دنیا دارند، حرف بیش تری برای گفتن به جهانیان دارند.

نکته ای که در خط نقاشی جالب توجه است این است که در وهله اول مفهومی که نوشتار به شما منتقل می‌کند اهمیتی ندارد و حتی ممکن است جمله ای کاملا بی معنی را به صورت خط نقاشی بنویسند.چرا که هدف از خط نقاشی انتقال زیبایی بصری و همچنین انتقال احساسات و عواطف درونی هنرمند از طریق عناصر بصری است و انتقال مفاهیم و محتوا مد نظر نیست.

نقاشیخط کوفی چیست؟

خط کوفی نام خطی از خطوط اسلامی است که منسوب به شهر کوفه است و گفته می‌شود که در آن جا شکل گرفته و توسعه یافته‌است. نخستین نسخه‌های قرآن را با این خط نوشته‌اند. این خط همانندی فراوانی به خط اوستایی دارد.
به‌طور کلی شیوه‌های نگارش خط کوفی را می‌توان به دو شیوه یا شاخه بزرگ مشرقی و مغربی تقسیم کرد.
خط کوفی نوین از مشتقات خط کوفی ست که با استفاده از فنون نوشتار، ساده و خلاصه سازی شده تا با کاربردی تر شدن و راحتی در استفاده ی آن ، تعداد بیشتری از افراد بتوانند با تسلط بر این خط آثار برجسته ای در زمینه خطاطی و بخصوص نقاشیخط برجای بگذارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهپروژه هاتماس با مافروشگاه
  ×
  واتساپ
  تلگرام
  اینستاگرام
  تماس صوتی
  پیامک
  جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش با ما در ارتباط باشید