لئوناردو داوینچی چه کسی هست؟

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی
نابغه عصر رنسانس

لئوناردو داوینچی ( به انگلیسی : Leonardo da Vinci ) یکی از افرادی بود که نقش مهمی در به وجود آمدن عصر کلاسیک رنسانس داشت. او در 15 آوریل 1452 میلادی در یکی از شهر های ایتالیا چشم به جهان گشود.
دانشمند و هنرمند ایتالیایی ، طراح، نقاش ، موسیقی‌دان ، نویسنده و مهندسی نابغه بود که با بینش عمیق، خلاقیت و عشقی که به کار خود می ورزید خالق آثاری شد که نظیرش را هنوز هم که هنوزه در جایی نمی توان یافت.
برخی معتقدند که روز تولد لئوناردو داوینچی را باید روز جهانی خلاقیت و نوآوری نامید تا در این روز مردم تشویق شوند که نگاهی عمیق تر داشته باشند و بتوانند خلاقیت درونی خود را کشف کرده و آن را به کار بیاندازند.

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی

او در یک خانه روستایی در ایتالیا به دنیا آمد نام پدر او پیرو و نام مادرش کاترینا بود.پدر او یک ملاک و صراف ثروتمند به نام سر پیرو فروزینو دی آنتونیو داوینچی بوده و مادرش از یک خانواده کشاورز بوده است.
این هنرمند دوره رنسانس مفهوم کامل فضا و سایه روشن را در هنر نقاشی به اوج رساند . داوینچی اولین طراح هواپیما و صدها اثر معماری دیگر به‌شمار می‌رود . با وجود اینکه بیش از ۲۵ نقاشی از او باقی نمانده ولی به‌طور گسترده او را یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ دانسته‌اند. بیشتر دلیل شهرت جهانی لئوناردو داوینچی به‌خاطر نقاشی‌های شام آخر و مونا لیزا است.

شاید برای تان جالب باشد بدانید که داوینچی تحصیلات مدرسه ای نداشت اما ذهن خلاق و استعداد فوق العاده ای که در وجودش شکوفا شده بود موجب شد تا او خالق مونا لیزا (به انگلیسی: Mona Lisa ) ، معروف ترین اثر هنری عصر رنسانس باشد.
در سال 1503 داوینچی شروع به کشیدن معروف ترین نقاشی خود کرد که به معروف ترین نقاشی در کل دنیا تبدیل شد که در آن لبخند روی یک صورت پرتره از یک خانم به تصویر کشیده شد.
مونالیزا تصویر همسر یک تاجر فلورانسی است. نام اصلی این خانوم به زبان ایتالیایی لا گیکوندا می باشد که این فرضیه را به اثبات می رساند. بعضی از آثار تاریخی بر این باور هستند که این مرد قصد داشته برای تولد نوزادشان عکس پرتره همسر را به او هدیه دهد. یعنی زمانی که این نقاشی از خانم کشیده شده، باردار بوده است.

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی

برخی نیز اعتقاد داشتند که این زن، اسفورتزا، کاترین، مادرش، کاترین بوتی دل وکا یا حتی خواهر ناتنی اش بیانکا بود. برخی اعتقاد دارند که مونالیزا یک پرتره از خود داوینچی است و توانسته اند این را با جا به جایی دو چهره در کامپیوتر نشان دهند.
لئوناردو در سن شصت و هفت سالگی به دلیلی نامشخص از دنیا رفت و در کلیسای کوچک سنت فلورنتین در قلعه سلطنتی دی آمبویز دفن شد اما بعدا در جریان انقلاب فرانسه این کلیسا تخریب و جسد لئوناردو هم گم شد. شاعری به نام آرسن هوسایه در سال 1863، اسکلت او را پیدا کرد.

آثار هنری لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ است که آثارش در سراسر جهان شناخته شده است. اگرچه تعداد آثار او زیاد نیست، اما هریک از آنها سرشار از نبوغ هنری، تکنیک‌های بدیع و ذوق فراوان هستند که بیننده را متحیر می‌کنند.

دوره اول (۱۴۶۶-۱۴۷۶)

در این دوره، داوینچی به عنوان شاگرد نقاشی در آتنیس فلورانس مشغول به کار بود. آثار این دوره او تحت تأثیر استادش، آندره دل وروکیو، قرار دارند.

 • مقدسین سه‌گانه (۱۴۷۲-۱۴۷۵)
 • مقدسین سه‌گانه (۱۴۷۲-۱۴۷۵)
 • پرتره مردی با میمون (۱۴۷۵)

دوره دوم (۱۴۷۸-۱۴۸۲)

در این دوره، داوینچی به عنوان هنرمند مستقل در فلورانس فعالیت می‌کرد. آثار این دوره او از نظر تکنیک و سبک، پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.

 • پرتره بانو ایل موتزو (۱۴۷۸-۱۴۸۰)

 • باکره و کودک با گل رز (۱۴۷۸-۱۴۸۰)

 • باکره و کودک با حنا قدیس (۱۴۷۸-۱۴۸۰)

دوره سوم (۱۴۸۲-۱۴۹۹)

در این دوره، داوینچی در میلان به کار مشغول بود. در این دوره، او با پروژه‌های بزرگی مانند نقاشی شام آخر و مجسمه اسب برنزی لودویکو اسفورزا، درگیر بود.

 • شام آخر (۱۴۹۵-۱۴۹۸)

 • مرد ویترویوسی (۱۴۹۰)

 • خودنگاره (۱۴۹۰-۱۵۱۵)

دوره چهارم (۱۵۰۰-۱۵۱۹)

در این دوره، داوینچی در فرانسه به کار مشغول بود. در این دوره، او به کارهای علمی و مهندسی خود پرداخت و آثار هنری کمتری خلق کرد.

 • مونالیزا (۱۵۰۳-۱۵۱۰)

 • سالواتور موندی (۱۵۰۰)

 • بانوی صخره‌ها (۱۴۸۳-۱۴۸۶)

آثار هنری گمشده یا ناتمام

داوینچی بسیاری از پروژه‌های هنری خود را به پایان نرساند یا آنها از بین رفتند. برخی از این آثار عبارتند از:

 • مجسمه اسب برنزی لودویکو اسفورزا
 • پرتره لئوناردو داوینچی
 • پرتره لدا و قو
 • پرتره مادونا لیزا
 • پرتره بانویی با قاقم

آثار هنری داوینچی تأثیر عمیقی بر هنر و فرهنگ جهان داشته‌اند. او یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان تاریخ است و آثارش همچنان به الهام‌بخشی به هنرمندان و بینندگان ادامه می‌دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهپروژه هاتماس با مافروشگاه
  ×
  واتساپ
  تلگرام
  اینستاگرام
  تماس صوتی
  پیامک
  جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش با ما در ارتباط باشید